רונית גלעד
פזיותרפיסטית
מטפלת אנרגטית
 
 

הורות היא אתגר- זאת יודע כל הורה.
בעמוד זה אתאר טיפולים בהם עלו לדיון קשיים בהם נתקלו הורים אצל ילדיהם, ונושאים הקשורים ליחסים בין הורים לילדיהם, ובין ילדים להוריהם.
טיפול אנרגטי בילדים עד גיל 18 (ולפעמים יותר) אני מבצעת רק דרך הוריהם, ולאחר קבלת הסכמה אנרגטית מהילדים.

 


אילמות סלקטיבית

תקציר
אילמות סלקטיבית מוסברת לפעמים כביישנות יתר- אך לא היא. ברשת ניתן למצוא מידע לא רב על הנושא .
אתאר כאן את ההתקדמות היפה של ד., בו התחלתי לטפל אנרגטית דרך אמו מאז היה בן 6.5. בתקופה זו לא טופל בשום דרך אחרת. פריצת הדרך ש-ד. עשה לאחר כשנת טיפול ריגשה אותי עד מאד.


א. אמו של ד. הגיעה אלי כשהוא היה בן 6.5.
היא סיפרה על ילד שמיום לידתו הוא והם חוו התמודדויות בלתי פוסקות:
הוא נולד היפוטוני מאד, לא ינק טוב, הקיא המון ופלט רבות עד גיל 4, ללא אבחנה רפואית.
טופל בפזיוטרפיה בגלל ההיפוטוניה מגיל חצי שנה. נעשתה עבודה טיפולית סביב הפה.  הוא עבר אשפוז בגיל שנה ו-4 חודשים לבירור הסיבה לבעיות בהאכלה, בירור שכלל בדיקות טראומטיות ביותר, עד שהוחלט שהבעיה הן סביב ההיפוטוניה והברור הופסק.
ד. אובחן באותה עת כסובל מ"אילמות סלקטיבית" (selective mutism) - ילד המדבר בבית בלבד.
לילדים הסובלים מאילמות סלקטיבית מאפיינים רבים נוספים, חלקם הופיעו גם אצל ד. .  א. סיפרה על ילד בעל רגישות יתר- לרעש, לחול, למים על הבגד, ילד שחי בחרדות מתמידות, עם אובססיות לדברים שונים ומשונים (סוג הבגד שהאם לובשת, למשל). פיזית מדובר היה בילד קטן, ועדיין קיימות בעיות סביב האכילה: הוא מסרב לאכול, בוחר סוגי מזון מסוימים בלבד, מאד מניפולטיבי מול האם סביב נושא האוכל.
ד. היה במעקב בלבד של פסיכולוגית באותה תקופה, לאחר שהיה בפגישות סדירות במשך תקופה ארוכה.
 
נפגשתי עם אמו של ד. בתחילה מידי  שבוע, אח"כ כל שבועיים ולאחר כחצי שנה הורדתי את קצב הפגישות. עם ד. מעולם לא נפגשתי (מתוך החלטה שלי). בסה"כ נמשך הטיפול כשנה וחצי.
העבודה עם אמו של ד. היתה לפיכך אנרגטית בלבד, בשיטות שונות. כלומר: ד. טופל אנרגטית מרחוק. טיפלתי במבנים אנרגטיים, עבדתי עם ביורגונומי, עבדתי עם האם לפי "העבודה" ועוד, והתייחסתי לכל דמות שהיתה רלוונטית ל-ד.
התחלתי בניקוי טראומות ש-ד. עבר מאז לידתו, המשכתי בטיפול ביחסים שבין ד. לאוכל; לכל אורך הטיפולים היה צורך בהתמודדות מתמדת עם פחדים שונים של ד., למשל: פחד לחיות; טיפלתי בפחדים של ההורים לגבי ד.; טיפלתי בראיה של א. את האמהות שלה, תחושת הכשלון שלה כאם, את הקושי שלה לקבל את ד. כפי שהוא, את הפחדים שלה ביחס לעצמה בנושאים שונים ועוד. במהלך הטיפולים טופלו לפי הצורך גם הקשרים בין בני המשפחה השונים- המשפחה הגרעינית והמשפחה המורחבת. טופלו יחסים בין ד. לילדים שונים בגן והיחסים בינו לגננות. היה צורך בטיפול בגלגולים שונים, מהם נבעו חלק מהאובססיות והפחדים.
 
שבועיים לאחר הטיפול הראשון כבר סיפרה א. על כך ש-ד. מתחיל איזושהי תקשורת כשהוא מחוץ לבית.
לאחר כחודש וחצי , בפעם הראשונה ביוזמתו, ביקש ד. לאכול, והאם דיווחה גם על כך שאמר כמה מילים בגן!
לאחר חודשיים דיווחה האם ש-ד. נוהג לבקש כעת תוספת אוכל (לאחר שנמנע מאכילה), וגם שהוא אוהב  כעת לבקש חיבוק- דבר שקודם לטיפול שלי היה מאד קשה לו.
5 חודשים לאחר תחילת הטיפול הפך ד. להיות ילד שיכור כוח, מה שהתבטא בדיבור בלתי פוסק, צעקות וצרחות מחרישות אזניים והתנהגות שתלטנית מאד כלפי בני המשפחה. הוא התנהג כמו הר געש שהתפרץ לאחר שנים שהלוע היה סתום. כעת נפרץ הפקק. היה צורך לאזן אותו אנרגטית, להציב גבולות (כאן היה צורך בהדרכה של הפסיכולוגית) וכן לטפל בשינוי שעברה כל המשפחה בעקבות ההשתנות של ד. ושל אימו (שגם היא עשתה, כאמור, תהליך במהלך הטיפול שכוון ל-ד.).
 
כ-14 חודש לאחר תחילת הטיפול ארע אירוע מדהים:
ד., הילד שדיבר אך ורק בבית, קם בפני כל בני המשפחה המורחבת שהתכנסו בחג, וענה על חידון שהופנה לכל הילדים. האם תיארה איך המשפחה כולה ניכנסה ללחץ כאשר הוא קם, והוכתה בהלם כאשר הוא ענה על השאלה לפני כל הקהל.
 
נפגשתי עם א. שוב כאשר ד. היה בן 10.5, 4 שנים לאחר שהתחלתי לטפל בו. באותה תקופה הוא כבר למד בכיתה רגילה אך קטנה בבי"ס עצמאי-מוכר. הוא החל לנטול תרופה נוגדת חרדות עם הטבה. א. תיארה ילד רגוע, מתקשר גם בבית וגם בחוץ, אוכל את מעט האוכל הנדרש, קטן מאד פיזית, מתקדם לאט, לא מניפולטיבי. א. קיבלה אותו כמו שהוא, רמת החרדות שלה ביחס אליו ירדה בהרבה והיא גם הרגישה פנויה יותר לעשות לעצמה. ההתמודדות לא הסתיימה, אבל תחושת הרווחה לאחר שנים קשות היתה טובה.

 

בעית אכילה אצל תינוקת בת 4 חודשים

על טיפול אנרגטי מרחוק בתינוקת שכמעט ונמנעה מאכילה, וחזרה להנקה מלאה בעקבות הטיפול.


שאלה אותי מכרה אם אוכל לעזור לתינוקת כבת 4 חודשים שפיתחה בעיות אכילה: היא מסרבת לאכול או אוכלת מעט מאד, כנראה משום שמאז לידתה היא סבלה מהתקפים של הקאות מרובות (שלא אובחנו כרפלוקס). משקלה עמד על אחוזון 3. המצב הגיע לידי כך שהיה צורך להוסיף לה מזון מיוחד למצבה, בנוסף להנקה. מובן שהתינוקת היתה במצוקה פיזית וריגשית והאם היתה בלחץ נפשי גדול.
טיפלתי בתינוקת מרחוק, אנרגטית בלבד, מבלי לראות אותה או את האם.
טיפלתי בה 3-4 פעמים, כל פעם במשך מספר דקות. הבעיה האנרגטית העיקרית היתה הקשר שהתינוקת פיתחה עם האם: קשר טעון מאד שהפריע לה להנות מהטיפול של האם ולמעשה כמעט ולדחות אותו. הקשר הזה נוצר עקב בעיה באחד מהגלגולים הקודמים. טיפלתי אנרגטית בבעיה זו. היו גם נזקים למבנים האנרגטיים של התינוקת בגלגול הנוכחי שהפריעו לה לבלוע ולקבל את האוכל. 
טיפלתי גם בנזקים אלה .
 
שבוע לאחר תחילת הטיפול התבשרתי שהתינוקת עלתה 170 גרם באותו השבוע. המשכתי לטפל בה עוד 2-3 פעמים בשבוע, כל פעם טיפול קצר מאד.
במהלך השבועיים הבאים היא העלתה 320 גרם נוספים למשקלה. אנרגטית, היה צורך בעוד התערבות או שתיים.
דווח שהיא נראתה רגועה יותר, האם נרגעה ואיתה כל המשפחה.
 
5 שבועות מאז תחילת הטיפול התבשרתי שהתינוקת עברה להנקה מלאה, ללא תוספות.
 
כ-3 חודשים לאחר הטיפול סופר לי שהמשפחה נכנסה לשיגרה מבורכת. תינוק בן 6 שבועות באי-שקט ואי-נינוחות כללית

על תינוק שלאחר טיפול אחד בלבד "הפסיק להאנח, לגנוח או להתלונן".

ד. הגיע אלי בהיותו בן 6 שבועות.
תינוק עירני מאד, מתעניין מאד בסביבה, יוצר קשר עיין נפלא, החל לחייך.
ילד שני- אחותו בת  כשנתיים וחצי. הלידה היתה קיסרית בגלל מים מקוניאליים. אפגר 9.
האם הביאה אותו לטיפול מכיוון שהוא נמצא, לדבריה, "באי שקט פיזי". היא מדווחת שהוא "אוכל טוב אבל פולט הרבה; נאנח וכאילו מתלונן כל הזמן; נראה שקשה לו להוציא גרעפס, קשה לו להרדם, נאבק בשינה".
 
בבדיקה מצאתי שמערכת העיכול שלו, כמעט כולה, צריכה "ארגון מחדש". היה צורך לארגן אותה מחדש מבחינה "יציבתית"- היחסים של חלקיה השונים עם הסביבה ובינם לבין עצמם. עברתי חלק חלק, וכשהגעתי למעי הדק אפשר היה ממש לראות על פניו של ד. שהוא נכנס למצב של תיקון עצמי, שהוא מצב אידיאלי.
מבחינה אנרגטית, היה צורך לטפל בפחדים שהתעוררו אצלו כעובר בחודש השביעי להריון. בעיקר היו אלה חששות מהתמודדות העתידית מול אחותו הגדולה, ולההתמודדות הצפויה על חלוקת אהבת ההורים בינו לבין אחותו.
 
לאחר הטיפול (פגישה אחת בלבד), דיווחה לי אימו כי " ד. הרבה יותר טוב!!! כבר לא גונח, נאנח או מתלונן. תודה ענקית :) "
 
 


 


                                                          הוד-השרון         0544-576157  (08:00-18:00)        r-gilad@inter.net.il 

                                                                           כל הזכויות שמורות לרונית גלעד  ©            

                                       
                                                                                           
 
 
לייבסיטי - בניית אתרים