רונית גלעד
פזיותרפיסטית
מטפלת אנרגטית
 
 
דף הבית >> מאמרים, תרגילים וטיפים >> על השילוב בין טיפול פיזי וטיפול אנרגטי


השילוב בין טיפול פיזי לטיפול אנרגטי


במאמר זה אני מסבירה בקצרה מהם מבנים אנרגטיים, כיצד הם משפיעים עלינו וכיצד אני מנהלת טיפול אנרגטי.

ישותנו מורכבת ממבנים שונים, פיזיים ואנרגטיים.
הגוף הפיזי שלנו מוכר לנו כי אנו מודעים לו דרך חמשת חושינו: ראיה, שמיעה וכו'. מבחינה אנרגטית הגוף הפיזי הינו סוג מסוים של אנרגיה, צפופה מאד.
בנוסף לגוף הפיזי קיימים מבנים אנרגטיים פחות צפופים, כמו שדות אנרגטיים ("הילות"), צאקרות, ו-וורטקסים. מבנים אלה נראים רק דרך "ראיה אנרגטית", מושג שקשה להוכיחו דרך החושים הידועים. לצורך ראיה אנרגטית משתמשים במה שידוע כ"החוש השביעי". קשה להסביר מהו חוש זה או כיצד רואים אנרגטית, ולא אדון בנושא זה כאן.
יש קשרי גומלין בין כל המבנים האלה, כך שקורה עם אחד מהם משפיע גם על האחר. כל אחד ממבנים אלה משויך ל''נושא'' מסויים ויש לו הקשר לנושאים מסוימים פיזיים או אחרים: ריגשיים, מנטליים, חשיבתיים או רוחניים . למשל: הצאקרה הראשונה, היורדת מטה מאזור הפרינאום (חיץ הנקבים, הנמצא בין הרגלים), אחראית , בין השאר, לנושאים הקשורים בהשרדות , קרי: העלאת רמת המוכנות לפעולה, מוכנות פיזית וגם נפשית. היא אחראית להעלאת מתח השרירים והעלאת לחץ דם למשל, הנדרשים כדי לתפקד היטב במצבי דחק. צ'אקרה זו אחראית גם על הגב התחתון, הכליות והאדרנלים. מכאן אפשר להבין את הקשר שבין מצבה של צאקרה זו למצב הכליות, לחץ-דם, וכן להשפעתם של מצבי דחק (מהעבר או בהווה) על המטופל, לכאבי גב תחתון ועוד. מכאן גם המסקנה שאם נתייחס טיפולית למרכיבים לא-פיזיים של המטופל נשפיע על הקורה איתו באופן פיזי וגם באופן לא פיזי, על התחושות הפיזיות, רגשיות, מנטליות, חשיבתיות ועוד.

תופעות אנרגטיות נחקרות כבר שנים:
  • מידע רב ועצום בנושא ניתן למצוא בספרו של ד"ר נאדר בוטו ''רפואה ושבעת החוקים האוניברסליים - מודל אינטגרטיבי לאבחון וריפוי'' (הוצ. מודן). מידע מסוים נמצא באתר האינטרנט שלו.
  • ואלרי האנט ערכה מחקר בנושא:A STUDY OFSTRUCTURAL INTEGRATION FROM NEUROMUSCULAR, ENERGY FIELD, AND EMOTIONALAPPROACHES .
  • נושא ההילות האנרגטיות, למשל, משויך להילה הנראית בצילום קירליאני.
  • יש מכשירים האמורים לקרוא ולהציג גרפית קריאה אנרגטית, של צאקרות, למשל.
עדיין יש קושי רב לחבר בין אנשי המדע המודרני, לאנשי ה"אנרגיות". זאת משום ש"איש האנרגיות" אינו מסוגל להראות ולהוכיח, פיזית, לזולתו מה הוא רואה.  לכן הקשר בין 2 הגישות נשען ברובו על אמון הדדי ואינו מבוסס-עובדות "טכניות".

בדיקה של מצב אנרגטי נעשית על-ידי התבוננות אנרגטית ("התבוננות" = ראיה תבונית, תהליך הבנה של מה שאנו רואים).
ניתן גם להרגיש מצב אנרגטי, לא רק לראות אותו.
ניתן לעשות סקירה אנרגטית וגם לטפל, בחפצים דוממים, בבתים, משרדים, מסמכים, תמונות וכו'.

בעייתיות נוספת בהתייחסות לנושא האנרגטי נובעת מכך שכל אחד מתבונן- מבין אחרת- את מה שהוא רואה. די לשמוע אנשים שונים המתארים את אותה התמונה (המצולמת), למשל, כדי להבין את השונות האדירה של הפירושים שכל אחד מאיתנו נותן למראה עיניו. ועדיין, כאשר מבקשים אנשים שונים המיומנים בהתבוננות אנרגטית לתאר מה הם רואים, רואים דמיון רב בין תיאוריהם.

בבדיקה האנרגטית אני מתבוננת אנרגטית במבנים אנרגטיים ותופעות אנרגטיות כגון צאקרות, גופים ושדות (הילות) אנרגטיים. מבנים אלה נמצאים במימד אחר, "מעבר" לגוף הפיזי המוכר לנו, זה שניתן לחוש פיזית בעזרת חמשת החושים. אני מסתכלת על מדדים שונים כגון צורת המבנה האנרגטי, צבע, תנועה ועוד. ניתן לראות, למשל, מצבים כמו-פיזיים של מבנים אנרגטיים , כגון שינוי צורה עקב לחצים מצד אנשים אחרים או טראומות פיזיות, "העלמות" חלקים מסיבות שונות, ועוד ועוד.

טיפול שלי, המשלב התייחסות פיזית ואנרגטית יתנהל באופן זה:
  • אבצע בדיקה אוביקטיבית הכוללת תחקיר רפואי, התייחסות לתוצאות של בדיקות מעבדה והדמיה, כמו בתחילת כל טיפול פיזיותרפויטי.
  • אבצע בדיקה פיזיקאלית רלוונטית לתלונות הפונה , כמו בכל טיפול פיזיותרפויטי.
  • אגדיר את הבעיות הטיפוליות- כאב? מגבלת תנועה? מגבלה תפקודית? נושאים אחרים?
  • אתבונן אנרגטית בפונה, כללית או ספציפית, לפי אזורים או לפני מבנים אנרגטיים רלוונטיים.
  • לבסוף אקבל החלטה במה להתחיל את הטיפול- בעזרת כלים אנרגטיים.
מכאן אתחיל בטיפול המשלב ועובר לסרוגין בין טיפול פיזי לאנרגטי, לפי הצורך בכל שלב ושלב. עם סיום כל שלב אני מבררת כיצד להמשיך. המשך הטיפול יכול להיות פיזי, אנרגטי, ולפעמים גם משולב: ביצוע טכניקה פיזית, תוך כדי יצירה סימולטנית של הקשר אנרגטי.
במהלך כל פגישה טיפולית ובסיומה נעשית - לפי הצורך, הערכה של סימנים אוביקטיבים, כמו טווח תנועה. כמו-כן, בפגישה הבאה נעשית הערכה מחודשת של תלונות המטופל, כדי להעריך את התקדמות הטיפול, ולקבוע מטרות טיפול המשכיות או נוספות, אם יש צורך.

אני מטפלת בטכניקות וכלים אנרגטיים שונים, ביורגונומי, תטא הילינג, טכניקות הדמיה שונות, קלפים ועוד.
בטיפול בגוף הפיזי אני משתמשת בטכניקות שונות, רובן בשיטת IMT . זו היא שיטה ידנית עדינה, הוליסטית, המבוססת על התפישה שלגוף יש יכולת לתקן את עצמו בנסיבות מסוימות ומתאימות).
כאשר הדבר ניתן וגם רלוונטי, אני משלבת טיפול פיזי יחד טכניקות וכלים אנרגטיים מתאימים באותו הזמן, שכן זה מייעל את הטיפול ומקצר אותו.
לפי הצורך אני משתמשת בכלים מהפזיותרפיה המקובלת, מדריכה את המטופל בביצוע תרגילים שונים, מייעצת בנוגע לשימוש בגוף בחיי היום יום ולהתאמת סביבת המטופל לצרכיו. השאיפה שלי היא להגיע לתוצאות מה שיותר טובות מבחינת תלונות המטופל.

כפזיותרפיסטית נוכחתי שלמטופלים רבים שלי איני מצליחה למצוא מענה עם הטכניקות הפזיותרפויטיות, הפיזיות, הידועות. בעקבות נסיון של שנים ועם מטופלים רבים אני יכולה להעיד ממקור ראשון שטיפול משולב, פיזי ואנרגטי, (באותו הזמן או בנפרד, ובלבד שסך כל הטיפול יכלול את שתי הגישות) נותן תוצאות הרבה יותר טובות מאשר טיפול פיזי בלבד.

לסיכום: האפשרות לחבר בין הפיזי לאנרגטי מאפשר התייחסות מעמיקה יותר ורב-מימדית לתלונות המטופל. ביצוע של טכניקות משולבות מייעל את תוצאות הטיפול- הכל לטובת המטופל.
Go Back  Print  Send Page

                                                          הוד-השרון         0544-576157  (08:00-18:00)        r-gilad@inter.net.il 

                                                                           כל הזכויות שמורות לרונית גלעד  ©            

                                       
                                                                                           
 
 
לייבסיטי - בניית אתרים