רונית גלעד
פזיותרפיסטית
מטפלת אנרגטית
 
 
דף הבית >> מאמרים, תרגילים וטיפים >> כיצד לבחור מטפל אלטרנטיבי (ובכלל)


כיצד לבחור מטפל אלטרנטיבי (או כל מטפל שהוא)

במאמר זה אני נותנת מספר נקודות למחשבה לפני שבוחרים מטפל אלטרנטיבי (ולא רק).

בחירת מטפל- קונבנציונאלי או אלטרנטיבי- היא ענין רגיש ולא פשוט.
כמטפלת וכמטופלת אני ניצבת כל פעם מצידו האחר של של המתרס: פעם כמי שנבחרת להעניק טיפול, ופעם כמי שמחפשת לעצמי מטפל בתחום כזה או אחר.
אני מביאה כאן את הקריטריונים שגיבשתי לבחירת מטפל אלטרנטיבי, שלעיתים יפים גם לבחירת מטפל קונבנציונאלי.


לפני שאני פונה למטפל מסוים אני נוהגת לברר מעט על הרקע המקצועי שלו. גם אתם, מן הסתם, לא פונים לאיש מקצוע אלא לאחר שקצת "שאלתם עליו" אנשים או את ד"ר גוגל.
כמטפלת, יש הפונים אלי לטיפול ומראיינים אותי בנוגע לטיפול שאני מעניקה לפני שהם מחליטים לקבוע פגישה. אני רואה במתן תשובות חלק מהשירות. אך אם אתם מנהלים עם מטפל שיחה לפני קביעת תור, אנא זיכרו כי לא מדובר בתחקיר בטחוני. כבדו את זמנו של המטפל העונה על שאלותיכם, היו תמציתיים ועניניים.

לעניות דעתי, עדיף מטפל בעל רקע גם ברפואה מערבית (רופא או בעל מקצוע פארא-רפואי כמו אחות, פזיוטרפיסט, פסיכולוג ועוד) על-פני מי שלמד רפואה אלטרנטיבית בלבד. הסיבות הן רבות, בהן: הרקע המקצועי של מטפלים כאלה הוא רחב יותר וכולל ידע נוסף מעבר לשיטת הטיפול הספציפית בה הוא עוסק, קיים סינון ומיון של המועמדים ללימודים, גם בתהליך הקבלה וגם בתהליך ההכשרה, מוסדות לימוד של רפואה מערבית נמצאים תחת פיקוח, ועוד. 

ייתכן שהציפיות שלכם ממטפל אינן הציפיות שלי. אבל זיכרו שכל טיפול שהוא, כמו שהוא יכול להועיל, הוא גם עלול להזיק.
 1. כלל ראשון ביצירת כל קשר שהוא, טיפולי או אחר: האם אתם "מתחברים" למטפל. בכל שיטת טיפול שהיא, בכל תחום שהוא, קיים מתאם גבוה בין קשר בין-אישי חיובי והצלחת הטיפול. המטפל שמעורר בכם אנטגוניזם מכל סוג שהוא?- נסו למצוא  מטפל אחר.
 2. אפשר להפסיק סידרת טיפולים (לאחר הודעה מראש!) אם הרגשתם "חוסר חיבור" למטפל.
 3. ביחרו במטפל בעקבות המלצות של אחרים שאתם סומכים עליהם. אל תתפתו לפרסומים בתקשורת, גם לא למה שהמטפל מספר על עצמו. המלצות של מי שהתנסה הן המלצות ממקור ראשון- ואמין. עם זאת זיכרו שכל וטעמו עימו, וייתכן שבעיניכם המטפל המומלץ על-ידי אחרים יחווה אחרת.
 4. כדאי לברר לגבי מהות הטיפול לפני קבלת הטיפול ולא אחרי. למשל: מה כולל הטיפול, במה הוא כרוך, מה יידרש מכם במהלך הטיפול, האם ניתן להפסיק את הטיפול לפי רצונכם, תופעות לוואי וכו'.
 5. בררו מראש מה מחיר הטיפול, ובכמה טיפולים מדובר. לא תמיד ניתן לדעת מראש כמה טיפולים יידרשו, אך יש שיטות טיפול המתנהלות על-פי פרוטוקול טיפולי קבוע. הזהרו כמו מאש ממטפל הדורש תשלום מראש למספר טיפולים. זיכרו: זכותכם להפסיק טיפול, אך יש לברר מראש אם הדבר נכון ומתאים לגבי אותה שיטת טיפול.
 6. המנעו ממטפל שמתחמק ממסירת מידע על החומרים בהם הוא משתמש.
 7. בררו לגבי ביטוח מקצועי. זוהי אבן בוחן חשובה לגבי רצינות המטפל ומידת האחריות שהוא לוקח.
 8. המנעו  ממטפלים המבטיחים תוצאות. עוד לא נולד המטפל המסוגל לחזות את תוצאות הטיפול שלו. אל תאמינו למי שמבטיח החלמה של 100%, אל  תאמינו למי שמספר על "100% הצלחה". אין מטפל שמצליח לעזור לכולם ובצורה מוחלטת!
 9. לא מומלץ להגיע למי שמתהדר בעיסוק באין סוף שיטות טיפול, שכן קשה להתמחות בכל הרבה שטחים. הדבר הוא בבחינת "תפסת מרובה- לא תפסת".
 10. המטפל מגדיר עצמו "אוטודידקט"? מכתיר עצמו כ"ממציא שיטת טיפול"?- מגיע לו כבוד, אבל גם שיהיה מסוגל לענות על שאלות לגבי תופעות לוואי אפשריות לטיפול ומה עושים איתן, האם הטיפול שלו מתנגש בטיפולים אחרים, כולל תרופות, וכד'.
   
בחרתם להגיע לטיפול:
 1. השאירו את החשדנות שהתעוררה בכם כעת בבית. מומלץ בחום להגיע עם גישה חיובית.
 2. הסתכלו סביב: האם יש למטפל תעודות מקצועיות? (בדר"כ הן תלויות על קירות הקליניקה). (ייתכן שלכם זה כלל לא משנה)
 3. האם המקום נקי? האם נפרש עבורכם סדין נקי? האם המטפל נוטל ידיים בין המטופלים?
 4. האם המטפל אוסף מידע לגבי מצבכם הבריאותי הכללי, האם הוא מתמצא בשילוב הטיפול שלו עם טיפולים אחרים. הזהרו ממי שמתעלם מטיפולים אחרים. ייתכן שזה יפגע בשיקול הדעת ובמסקנות הטיפוליות שלו כאשר יתכנן את הטיפול בכם.
 5. מיסרו למטפל כל מידע שנראה לכם חשוב. אם אתם פונים בשל בעיה בריאותית, הביאו עימכם מסמכים רפואיים.
 6. נתקו קשר עם מי שדורש מכם להפסיק טיפול קונבנציונאלי כמו תרופות וכד'. כל שינוי כזה מחייב התייעצות עם הרופא המטפל שהורה לכם על הטיפול הקונבנציונאלי. אל תקבלו המלצות ממי שלא מוסמך להן: לדוגמא, רק רופא מוסמך להמליץ על טיפול תרופתי.
 7. העריכו מאד מי שמתייחס למעשיהם של מטפלים אחרים שלכם. הזהרו ממי שמזלזל או מתעלם מטיפולים או מטפלים אחרים- זה עלול להיות לרעתכם.
 8. תאמו ציפיות עם המטפל לגבי מטרת הטיפולים, מספר משוער של טיפולים להם תזדקקו וכיצד תגדירו "ההצלחה". ציפיות סותרות ישרתו לרעה את שניכם.
ההמלצות שלי כאן יפות גם למהלך הטיפול:
 1. דווחו על שינוי במצבכם לפני כל טיפול. דווחו האם ביצעתם את הוראות המטפל. ראו את התייחסות המטפל לדיווח שלכם.
 2. אם יש לכם שאלות - שאלו. בקשו הסברים אם אתם מרגישים שאתם זקוקים להם. הרתעו ממטפל המתחמק ממתן תשובות.
 3. שימו לב אם המשך הטיפול בא מתוך התייחסות לשינוי במצבכם (או לחוסר השינוי בו). ועדיין זיכרו: תפקיד המטפל קודם כל לטפל- אל תגררו לדרישת הרצאה במקום לקבלת טיפול.


  לבריאות!


   

Go Back  Print  Send Page

                                                          הוד-השרון         0544-576157  (08:00-18:00)        r-gilad@inter.net.il 

                                                                           כל הזכויות שמורות לרונית גלעד  ©            

                                       
                                                                                           
 
 
לייבסיטי - בניית אתרים